Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije

Napredna pretraga

20172 poruka u 874 tema- 2753 članova - Poslednji član:

Oktobar 25, 2014, 03:33:27 pm
Forum Trebinje.infoDruštvoSvaštara (Urednici: snaVe, kockica)Kupovina stana - Cijena kvadrata
Stranice: [1]   Idi dole
Štampaj
Autor Tema: Kupovina stana - Cijena kvadrata  (Pročitano 9302 puta)
Enzzo6
Pišem danju, pišem noću...
**

Van mreže Van mreže

Del Boy

Pogledaj profil
« poslato: Decembar 11, 2007, 01:56:24 pm »

Trebinje - Atraktivan geografski položaj povećava cijenu stanova

Cijena blizine mora po kvadratu

Zbog planiranog turističkog i komunikacionog razvoja, blizine mora (i Herceg Novog i Dubrovnika), otvaranja novog puta za Herceg Novi, izgradnje heliodroma i planirane izgradnje aerodroma, te povoljne klime, uz koju neizbježno idu i prirodne, te kulturno-istorijske znamenitosti Trebinje je postalo izuzetno atraktivna lokacija za kupce stanova. Ne samo iz ovog regionalnog centra nego i iz unutrašnjosti RS, ali i izvan njenih granica. „Imamo i kupaca iz Banjaluke, iz Srbije, a interesantno je da su među našim kupcima sve češće i ljudi iz primorja. Dolje su velike cijene, pa ljudi prodaju stan i kupe za trećinu novca isti takav stan u Trebinju. To pogotovo važi za penzionere. Njima je neuporedivo jeftiniji život u Trebinju nego na moru, a to je samo tridesetak kilometara od mora“, kaže Mišo Aćimović, vlasnik građevinskog preduzeća „Leoplastika“ iz Trebinja.

Zakon tržišta: Po zakonu tržišta, velika potražnja povećava cijenu. U posljednjim izgrađenim zgradama, mada nisu potpuno završene i stanari još nisu uselili, „Neimarstvo“ je prodavalo kvadratni metar stana po 1.100 KM, a „Leoplastika“ po 1.150 KM. Međutim, u zgradama koje su tek počeli, stambeni kvadrat je kod prvih 1.600 KM, a kod Aćimovića 1.500 KM. Pitali smo Radomira Traparića, direktora A.D. „Neimarstvo“ šta je uticalo na povećanje cijena. Prvi čovjek „Neimarstva“ iskreno odgovara: „To je direktan uticaj povećane potražnje, a i jako male marže na tim objektima koji su već prodani. Logična je stvar da će se podići cijena najviše koliko tržištu odgovara. Da nismo mogli podići, ostala bi neka niska cijena, koja je na granici rentabilnosti. Ispod 1.100 se ne može ni prodavati. Ali, kad smo počeli praviti ovu zgradu i kad smo počeli ugovarati – takvo je tržište bilo! Zadnji stanovi su se možda i mogli prodati po većoj cijeni, ali nismo htjeli da je pomjeramo i pravimo tu neku diskriminaciju. Međutim, ova nova zgrada neće biti ugovarana po principu fiksne cijene, odnosno - biće fiksno ono što je uplaćeno. Cijenu neplaćenih kvadrata odrediće trenutni uslovi na tržištu.“
Ta „granica rentabilnosti“ je zbog, kako tvrde oba investitora, proizvodne cijene od 1.000 KM po kvadratnom metru.
Koliki je udio dadžbina u proizvodnoj cijeni koje investitor mora da plati opštini pokušali smo saznati u Odjeljenju za prostorno uređenje i to na konkretnom primjeru. No, ostali smo uskraćeni za te podatke. Osim niza izvoda iz pravilnika o načinu računanja dadžbina, jedini konkretan podatak bila je prosječna građevinska cijena kvadratnog metra stambene površine za 2006. godinu, a ona iznosi 685,00 KM. (Sl. gl. opštine Trebinje br. 3/07).
Međutim, direktor Traparić kategorički tvrdi da je ta cijena nerealna.
„Po našem iskustvu, građevinska cijena je oko 800 KM za nivo gradnje koji mi radimo. Možda neki drugi i postižu manju cijenu, ali ne znamo kakav je to kvalitet!“ I Mišo Aćimović tvrdi da se „gola zgrada“, uz materijal predviđen projektom i radnu snagu, ne može sagraditi za manju cijenu.
Aćimović dodaje da je dopremanje materijala vrlo velika stavka za trebinjske građevince, jer se on kupuje u velikim centrima: Banjaluci, Sarajevu, donekle Mostaru: „U poređenju sa stanovima u Banjaluci ili bilo gdje u unutrašnjosti BiH kod nas je skuplja gradnja jer je velika stavka prevoz gabaritnog građevinskog materijala.“ I direktor Traparić istakao je da u velikom centru prevoza, maltene i nema, a da „Neimarstvo“ prevoz trafostanice iz Banjaluke, košta od tri do četiri hiljade eura.
U 200 KM razlike između građevinske i proizvodne cijene u Trebinju
uračunati su naknade prema opštini, priključne takse, zemljište...
U „Neimarstvu“ ističu da je za njihovu posljednju sagrađenu zgradu na naknade opštini otišlo oko 150.000 KM, na uređenje zemljišta i kanalizacije oko 25.000 KM; priključke infrastrukture (električno, voda, kanalizacija) – oko 150.000 KM, te na građevinsko zemljište – oko 600.000 KM (kvadratni metar građevinskog zemljišta u Trebinju kreće se, zavisno od lokacije, od 100 do 300 KM).
Istina, građevinsko zemljište već je bilo u vlasništvu „Neimarstva“, pa je i zarada bila veća. Po riječima direktora Traparića, „Neimarstvo“ je na toj zgradi čija stambena i korisna površina iznosi 4.000 kvadratnih metara i koja je prodavana za 1.100 KM zaradilo 100 KM po kvadratu ili ukupno 400.000.
„Neće niko da radi bez zarade. Osnovni cilj svakog posla jeste da se ostvari neka zarada. Ovo je firma koja se, da tako kažemo – diže iz pepela. Mi još nismo pokrili stare dugove, naslijeđene minuse ove firme. Sva ta zarada, zasada, ide u sanaciju firme. Ovo je najveća zgrada koju je radilo ′Neimarstvo′, a po nekim gabaritima, možda i u gradu. Sve ostale bile su manje i bio je manji profit, logično“, zaključuje Radomir Traparić.
Sačuvana
sadam
Piskaralo
*

Van mreže Van mreže

ko se nije skrio, magarac bio

Pogledaj profil
« Odgovor #1 poslato: Decembar 12, 2007, 01:36:32 am »

Ja lično sam totalno, ali totalno, promašio ulažući vaučere od privatizacije u šugave investicione fondove, ali to nije opravdanje ni razlog da mrzim svoje poznanike i rodbinu koji su se doslovce obogatili ulažući vaučere u recimo, HET, Telekom, Termoelektranu i sl. Naprotiv drago mi je radi njih, iako su oni uzeli po nekoliko desetina hiljada maraka, a ja samo par stotina KM. Radi njih mi je drago, a meni je krivo što mi nije doteklo pameti.
U tom kontekstu se može posmatrati i "divljanje kvadrata" u Trebinju, i šire. Ovo šire napominjem jer je Enzzo6 doslovce citirao dio članka iz magazina "Novi Reporter", broj 238 od 03.10.2007., (http://www.novireporter.com/look/reporter/nr_article.tpl?IdLanguage=11&IdPublication=2&NrIssue=238&NrSection=5&NrArticle=2887) tj. onaj dio koji se odnosi na Trebinje, a u pomenutom tekstu se donosi obimna analiza cijena stambenog prostora u cijeloj RS.
Znam da je surovo prema onim ljudima koji do danas nisu uspjeli da riješe stambeno pitanje i da ih rast cijena stanova dovodi u strašno nepovoljan položaj, ali sasvim je sigurno da je (ako se uzme u obzir činjenica koliko je broj stanova izgrađen i prodat u Trebinju u proteklih par godina, koliko je starih stanova prodato i placeva za kuće) broj onih koji su svoju lovu investirali, ispostavilo se pametno, u nekretninu, i sasvim je sigurno da oni sada likuju jer su dobili nekretninu koja se sada može prodati skoro duplo skuplje nego što su dali para za nju.
Dakle nisu investitori jedino ti koji trljaju ruke radi rasta cijena "kvadrata", nego je sasvim sigurno i pozamašan broj i onih koji stan nisu kupili da bi riješili stambeno pitanje, nego su zarizikali kupovinom stana i preprodali ga po daleko skupljoj cijeni i sada glume velike biznismene. Bilo bi licemjerno optuživati samo "Leoplastik", "Neimarstvo" ili neku drugu građevinsku firmu za enormno kupljenje kajmaka.
Neke moje kolege su placeve za kuće, prije desetak godina, plaćali max. 5.000KM, drugi su, prije recimo, 5 godina tu istu kvadraturu plaćali oko 25.000KM, da bi danas na istim lokalitetima plac koštao o do suludih 60.000-70.000KM. Ovdje govorim o placu, goloj ledini punoj stjenčuga u koju treba, po današnjim cijenama uložiti još stotinjak hiljada maraka da se napravi pristojna kuća. Vrlo je diskutabilno da li treba žaliti one koji su jeftino prodavali, osuđivati one koji su "nagrdili" cijene, ili jednostavno prihvatiti realnost trenutka.
Ovo je samo još jedna prića o zakonima tržišta, slobodne poslovne procjene i sticaja okolnosti - isto kao moji nesretni vaučeri sa početka priče. Samo što se radi o dosta većoj lovi, ali čovjek se vremenom navikne i na tu priču.
S druge strane, ako se posmatra kvalitet i način gradnje samog citiranog "Leoplastika" iz perioda od prije desetak godina i danas, razlika je nebo i zemlja. Povratak jakog konkurenta "Neimarstva" na stambeno tržište, očigledno je nametnuo i ovoj firmi visoke standarde i kvalitet gradnje, tako da danas u Trebinju imamo dva vrlo jaka konkurenta koji imaju šta ponuditi kupcima kada su stanovi u pitanju. To se moralo odraziti i na cijene, a moje lično opredjeljenje bi uvijek bilo da dam kvalitetu (u skladu sa mogućnostima) prednost u odnosu na cijenu. Kao prilog ovoj tvrdnji može poslužiti činjenica da SL IAT počinje sa izgradnjom više od 150 stanova po cijeni od oko 900KM po kvadratu. Izvođač radova je isto ono "Neimarstvo" koje u vlastitom investiranju kvadrat prodaje po 1.600KM. Ne radi se ni o kakvom extra-profitu, niti o nekvalitetnoj gradnji. Jednostavno, u jeftinijoj varijanti biće korišteni tipski projekti, bez arhitektonskih egzibicija, o materijalima i načinu gradnje koji je donedavno u Trebinju bio standard, ali je danas zamijenjen sa visoko kvalitetnom gradnjom i arhitektonskim rješenjima. Stepeništa neće biti granitna nego od keramike, u fasadi neće biti 10cm stiropora nego će biti klasična fasada, neće biti ugrađivani visokokvalitetni parketi nego jeftiniji, investitor sam raspolaže zemljištem, nije mora ulagati dodatna sredstva u kupovinu itd. Jedini uslov da čovjek postane kupac ovoga znatno jeftinijeg stana je da bude radnik SL IAT-a (ili njegov penzioner sa neriješenim stambenim pitanjem) i da bude spreman da avansira dio cijene. Nema ograničenja za kasniju preprodaju bilo kome, ali sumnjam da će iko dati stan bez nekoliko stotina maraka zarade po kvadratu.
Činjenica je da tržište stanova i investiranje u stambenu gradnju nije za male igrače jer se radi o milionima. Davno su prošla vremena kada se stambeno pitanje rješavalo kao socijalno pitanje. Svugdje u normalnom svijetu je to životno pitanje i kupovina stana se kasnije putem kredita vraća decenijama.

Možda sam sebičan (odavno sam stambeno zbrinut), ali meni je drago da živim u gradu gdje lična imovina ima visoku cijenu i veliku vrijednost.
Trebinje je najljepši grad na svijetu i nemam ništa protiv da biti trebinjac bude privilegija, ali ne nedostižna, naravno, ne treba pretjerivati. Čak šta više, drago mi je da imam tu privilegiju, i drago mi je da osjetim blagu zavist od mnogih drugih stanovnika RS, ostatka BiH, Srbije, Crne Gore pa čak i Hrvatske.
Nedavno sam čuo priču o hrvatici, rođenoj zagrepčanki, uglednoj profesorici, kojoj se Trebinje toliko svidjelo, nakon samo jednog popodneva provedenog u njemu da joj je to razbilo sve moguće i nemoguće predrasude o Trebinju, da je odmah odlučila da kupi stan u njemu. Bilo bi mi beskrajno drago da takvih primjera bude što više.
Na vrh mi je glave više stereotipnih priča "on ima stan u Beogradu" (ili Novom Sadu, Budvi, Herceg Novom, Dubrovniku...) kao statusni simbol za buržoaziju na srpskohrvatski način.
Neopisivo mi je godra da "trebinjac" bude statusni simbol, da i nama trebinjcima po rođenju potekne plava krv u žilama.
Ali to burazeru, 'ebi ga, ima svoju cijenu, ovaj put izraženu u kvadratima.
Ne treba biti licemjer i izmišljati da od te cijene imaju koristi samo oni koji grade i prodaju stanove.
« Poslednja izmena: Decembar 12, 2007, 02:19:19 am sadam » Sačuvana
S4NJ4
English Moderator
TBinfo ovisnik

Van mreže Van mreže

together forever

Pogledaj profil
« Odgovor #2 poslato: Decembar 12, 2007, 03:21:08 pm »

Nisam bas upucena u problematiku, ali moram da kazem da ne podnosim izjave (kojih ovde nije bilo) tipa da cijene stanova (ili cega vec) skacu da bi neko ojadio narod i dobro zaradio. Cijene formira trziste, odnosno mnogo faktora. Zasto bi "Neimarstvo" gradilo stanove i prodavalo kvadrat po cijeni koja je na granici rentabilnosti kada konkurencija prodaje za vise? Pa investitor tj. izvodjac radova i treba da zaradi, i to solidno, da bi mogao da ulozi taj novac u novu opremu, isplati radnike, ulozi u reklamu da bi otvorio novo trziste, itd. Nisam znala da "Neimarstvo" jos kuburi sa starim dugovima, ali to je prije rata bila vrlo uspjesna kompanija sa izgradjenim imidzom i uvjerena sam da ce pametnim menadzmentom i to prevazici.
Elem, u pitanju su famozne cijene. Zaista je nevjerovatno kako cijena zemljista raste. Na jednu ruku godi mi sto zemljiste u mom gradu ima toliku vrijednost, a s druge strane zao mi nekih (vecine) sugradjana kojima je kupovina istih pust i neostvarljiv san.
Primjera radi, dvosoban stan u gradu u kome zivim  kostao je 1999. godine oko 50.000 maraka. Danas kosta 33.000-35.000 evra. Mnoge su stvari uticale na skok cijene: pogodna lokacija grada, porast zivotog standarda, prodaja vrlo uspjesne kompanije ciji su akcionari (a ja nazalost nisam jedan od njih  :7:)preko noci postali bogati i istog trenutkase bacili u kupovinu skupocjenih automobila i stanova. Veca potraznja-vece cijene. Tako je to na trzistu.
Zapelo mi je za oko i uporedjivanje cijene kvadrata stana kome je investitor SL IAT i ostalih investitora.
Pa rekla bih: kakvi slatkisi-takav stan. Swisslion-Takovo je kompanija koja posjeduje niz fabrika u Gornjem Milanovcu, Novom  Sadu, Vrscu.... itd. Njihova politika se bazira na proizvodnji jeftinih slatkisa stedeci na sirovinama koje su skupe poput kakao butera, zelatina, ljesnika...Ali narod ih kupuje jer im cijena odgovara.
I ja smatram da je kvalitet, a ne cijena, na prvom mjestu, ali narod je u pat poziciji i uzima sto mu se daje, nazalost.
Sačuvana

Daj mi Boze snage da podnesem sto promjeniti ne mogu,
hrabrosti da promjenim sta mogu
i mudrosti da ta dva razlikujem
dan
TBinfo ovisnik

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #3 poslato: Decembar 12, 2007, 04:41:49 pm »

Cijna kvadrata u tb je nerealna i totalno smijesna, ustvari bila bi smijesna da nije zalosna.U to da se neko bogati vjeruj stvarno.
Cinjenica jeste da stanove kupuju ljudi sa strane, mahom penzioneri.Prija im klima :14:.Prije par godina neko je uradio dobru procjenu tb u buducnosti.Rekli su da ce postati grad penzosa.A sta je s mladima u tb, sta je s onima koji nisu penzosi.Ja se ne osjecam privilegovanom sto zivim u ovom gradu.Prije bih rekla da je nuzno zlo.
Platiti stan u tb toliko para.Smijesno.Uzeti kredit na 30 god pa kupiti stan, sto radi mnogo njih.Da li ce docekati da ga otplate i da zive u SVOM stanu
Sačuvana

S tačke svake pogledaj čovjeka!
Kako hoćeš sudi o čovjeku!
Tajna čovjeku čovjek je najviša!
sadam
Piskaralo
*

Van mreže Van mreže

ko se nije skrio, magarac bio

Pogledaj profil
« Odgovor #4 poslato: Decembar 12, 2007, 08:54:22 pm »

Apsolutno se ne slažem sa tobom, ama ni u jednom dijelu.

U Trebinju se trenutno završava oko 200 stanova, u izgradnji dvije pomenute firme. Molim te reci mi koliko su tih stanova kupili penzioneri, a koliko starci sa strane.
Ja lično znam bar 30-40 ljudi, tj. bračnih parova koji su kupili stan u tim zgradama, a samo su 3-4 od njih penzioneri, dakle vrlo, vrlo mali broj, a i ti "starci" imaju djecu koja će naslijediti taj stan i ovi koje poznajem nemaju namjeru da ga prodaju.
Mali procenat ljudi koje poznajem su kupili stan kao robu, tj. kao kupoprodajno sredstvo, i već su na njemu enormno zaradili.
Tvrdnje da će Trebinje postati grad penzionera zbog "penzosa" i ljudi sa strane su smiješne i ksenofobične. Na kraju krajeva valjda i ta populacija ima pravo na život i da kupi stan i živi po svom izboru, za mene je užasavajuća činjenica "uzeti ih na zub" zbog godina i ne želiti ih u svojoj blizini. Svi koji smatraju život u Trebinju lijepim i poštuju način života i tradiciju većine su dobro došli.
Ne znam ko je uradio tu procjenu koju pominješ, ali ako je već navodiš molim te reci mi izvor, jer mislim da se nije odnosila na priliv "penzosa" nego na odliv mladih ljudi, koji svoju perspektivu ne vide u Trebinju. Sa te strane pozdravljam i divim se mladim ljudima koji su stisnuli petnju, našli načina da kupe stan u Trebinju i na taj način donijeli odluku da žive u Trebinju. Bar im ta nekretnina predstavlja neku opipljivu vrijednost i garanciju za sutra, ako ništa drugo mogu je prodati po dobroj cijeni.
U prošlom postu sam pomenuo da se svugdje na zapadu stan plaća decenijama, 20-30 godina, a u Trebinju još nisam čuo banku koja daje kredit na 30 godina, ne boj se. Osim toga stan, ili auto, ili bilo koja druga stvar koja se kupuje na kredit postaje tvoja onoga sekunda kada ti prodavcu daš lovu za predmet kupoprodaje. Poslije toga si dužan banci, a malo ko i u najrazvijenijim zemljama nije dužan bankama po raznoraznim kreditima. Malobrojni kreteni koji su se kod nas hiper-zadužili kod banaka i žiranti za njih vraćaju kredite stvaraju pogrešne stereotipe kod naroda da su krediti užasno loša stvar, a ne način da se dođe do novca da se riješi neko bitno životno pitanje. Čak sam negdje čuo podatak da spadamo u najurednije nacije po pitanju otplate kredita.
Na čemu temeljiš tvrdnje da je cijena stanova u Trebinju nerealna i smiješna, ja stvarno ne znam, ali imaš pravo na svoje mišljenje.
Lično mi je žao što misliš da je život u Trebinju nužno zlo, to je poražavajući stav sa moga stanovišta, ali naravno da imaš pravo da se tako osjećaš. Ukoliko imaš stan ili kuću u Trebinju, bar ga možeš prodati po dobroj cijeni i kupiti nešto, gdje nije nužno zlo živjeti, po tvojoj procjeni.
Naravno da imaš pravo da učestvuješ i aktivno diskutuješ na forumu tb.info i najoprečnija mišljenja su uvijek dobrodošla, ali me čudi tvoj stav. Ukoliko toliko mrziš život u Trebinju da ga smatraš nužnim zlom, zašto onda učestvuješ na forumu koji se trudi da Trebinje prikaže u što boljem svjetlu, gdje većina učesnika smatra Trebinje najljepšim gradom, gradom koji vrijedi i treba voljeti. I ja lično to mislim.

Garantujem da kad bi seljak mogao da proda kilo krtole na pijaci i za 20KM, on bi pokušao da ga uvali za 25, i to bi mu malo bilo, glavu dajem za ovu tvrdnju. U neposrednoj prošlosti smo imali priliku da vidimo koliko se bezdušno formiraju cijene po principu "može mi se" i "oderi" - cijena goriva je dostizala 10, tadašnjih, DM u trenutcima kada su 2-3 litra goriva spašavala živote, a 10 DMje bilo veliko ko kuća. Da ne pominjemo cijene mesa, ulja, i ostalih osnovnih životnih namirnica u danima kada je glad kucala na mnoga vrata. A šta je sa starom deviznom štednjom koja je davana i za 20-30 posto od vrijednosti uloženog novca. Zar cijena auta nije višestruko porasla od kada je uveden onaj užasni zakon da se ne može uvesti auto starije od 7 godina, pa sada golfove dvojke stare 20 godina prodavaju po 5-6.000KM, smiješno, na zapadu moraš debelo platiti da se otarasiš takvog auta na otpadu, a ne da daš pare da ga kupiš. Smatraš li auto luksuzom ili potrebom? Za mene je potreba, a auta su kod nas nerealno skupa.

Cijene stanova u Trebinju su daleko od tog bezobrazluka, jednostavno prate tržište i cijene u većim gradovima. Šta bi trebalo: da Sarajlija ili Mostarac prodaju stan po 2.000KM i dođu u Trebinje, kupe 2-3 stana za te pare, a nas promatraju k'o provincijske hajvane i palamude o tome kakav život tamo ostaviše došavši u ovu selendru. Zar tako ne rade trenutno Novljani i Budvani, mozak probiše sa ciframa koje dobijaju od Rusa za krš u crnogorskom primorju. Šta bi trebalo, da prodaju dulum ledine u pripizdini iza Risanskih strana i dođu sa tim parama i kupe pola Trebinja. Ako je cijena stana u Trebinju nerealna, što onda ti isti crnogorci dolaze da kupuju stanove ovdje.

Jeste nerealna cijena stanova u Trebinju, ali neralno niska.

Nemam ništa toga da standard i cijene u Trebinju prate te kvazi metropole i da njihovi stanovnici prestanu dolaziti u Trebinje kao kod "rođaka na selo", već da dolaze ovdje kao da dolaze u atraktivno, toplo, gostoprimivo ljetovalište.

Svak ima pravo da svoj proizvod, ili svoju robu cijeni onoliko koliko mu to tržište dozvoljava, i obavezu da shodno cijeni plati obaveze prema državi.
Društvo socijalne jednakosti su iluzija, nije svaki čovjek spreman na odricanja i težak rad u životu, da bi postigao bolji standard, i na kraju krajeva, kao što je rekao Goran Bregović "otkud Vam ta komunistička gadljivost prema novcu", što ti smeta bogaćenje drugih, ako od tebe ne kradu, a niti od drugih. Komunizam je propao, na našu žalost, radost ili ravnodušnost - nebitno.

Osjećam se privilegovanim što sam trebinjac i želim da se tako osjećam i bilo bi mi drago da se i ti tako osjećaš.
Pročitaj cijeli članak koji je Enzzo6 citirao, ja sam ti naveo izvor, vidjećeš da ne odudaramo od ostatka RS, naprotiv, a ne vidim niti jedan razlog zašto bi nas Banja Luka, ili Istočno Sarajevo "šili" u kvadratima. Tvoje pravo je da odlučiš da li da se pridružiš autoru citiranog teksta u gadljivosti prema bogaćenju investitora stambene izgradnje, ili da budeš ravnodušna, kao kooatur teksta iz Trebinja, čiji je dio citiran u tom tekstu ili nešto treće.

Samo jedno sam siguran, dobro ne treba kriti, a vlasnici pomenutih firmi iz Trebinja su stotinama puta do sada dokazali svoj altruizam čineći razna dobra djela i donacije. U tome ih prate i razni drugi sitni građevinski preduzimači koje poznajem. To što se i pored toga bogate i zarađuju sasvim sigurno nije loše.

« Poslednja izmena: Decembar 14, 2007, 01:17:26 am sadam » Sačuvana
S4NJ4
English Moderator
TBinfo ovisnik

Van mreže Van mreže

together forever

Pogledaj profil
« Odgovor #5 poslato: Decembar 18, 2007, 12:34:32 am »

Evo jedan primjer za utjehu.
Pouzdano znam da je ova informacija tacna. Holandjani na primjer kupuju stanove tako sto podignu kredit u banci na 20 ili 30 godina, "kupe" stan, a mjesecno placau samo KAMATU duga,dok glavnica ostane netaknuta, sto fakticki znaci da stan nikada nece biti isplacen. Nece ga isplatiti ni oni ni njihovi potomci. Nekretnine u Holandiji posjeduju samo bogatasi...

Ali nas problem nije u tome sto imamo ili nemamo svoj stan, vec sto (vecinom) nemamo novca da placamo rate kredita ili kiriju stanodavcu. Nazalost.
« Poslednja izmena: Decembar 18, 2007, 04:09:42 pm S4NJ4 » Sačuvana

dan
TBinfo ovisnik

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #6 poslato: Decembar 26, 2007, 12:30:28 am »

HM, nije me bilo odavno pa sam tek sada ovo procitala.
Ovako odmah da se ogradim, tekst koji je enzzo ostavio nisam procitala jer iskreno nemam bas vremena i ne volim da citam novine.U svom prethodnom postu rekla sam svoje misljenje.
Ne znam da li smo u situaciji da se poredimo s bilo kojom navedenom zemljom u svijetu.Oni uzimaju kredite i placaju ih po 30 god, ali oni imaju posao i plate koje mogu to da otplate.
Poredjenje stana sa autom je bezveze jer auto nije bas toliko nuzno kao krov nad glavom.
Negdje je pmenuto i da su stanovi sada kvalitetniji pa je normalno i sto su skuplji.
Ma samo da vidim taj kvalitet.
Kazes sadame da sam smijesna i ksenofobicna kada kazem da ce trebinje biti grad penzionera.
Pa on ti i jeste, nazalost.Malo koji se student vrati koji ode.
Kvadrat stana u trebinju je preskup gledajuci primanja ljudi u njemu i gledajuci zaposlenost.
Trebinje stvarno ima lijepu klimu i lijep geografski polozaj, ali samo to.
Ne mrzim trebinje , ni zivot u njemu, ali jeste mi nuzno zlo.Nuzno zlo mi je zato sto nemam gdje da odem.A nemam uslove da kupim stan, koji ti je neophodan za golu egzistenciju nego moram svaki mjesec da dam 200 maraka nekome ni zasta.Naravno sve je dobro dok to mogu zaraditi, a kada ne budem mogla mogu razapeti i sator s djecom pa uzivati u blagoj klimi.Pa jeste to prednost u odnosu na banja luku gdje je mnogo ostrija klima.
Mozda nisam dovoljno hrabra da se zaletim i uzmem stan na kredit, na 30 god.Pa stabilno je vrijeme, ne pucaju firme i tako to.
Negdje si sadame ostavio post da si stambeno obezbjedjen pa sad ne znam koliko je pametno s tobom raspravljati na ovu temu.
Znas onu sit gladnom ne vjeruje.
Sadam napisa,
Šta bi trebalo: da Sarajlija ili Mostarac prodaju stan po 2.000KM i dođu u Trebinje, kupe 2-3 stana za te pare, a nas promatraju k'o provincijske hajvane i palamude o tome kakav život tamo ostaviše došavši u ovu selendru.

E vala ti je post mogao proci i bez ovoga.
Npr moji roditelji su ya prodati stan od 68 kvadrata mogli samo da kupe livadu od 30 kvadrata u vrh vinograda.Pa ti sad vidi koliko ima istine u ovome.

I stvarno ne znam kako je to meni moglo pasti na pamet da ucestvujem u ovakvim temama kada se trebinje treba prestavljati u nekom lijepom svijetlu.Eto uzeh sebi za pravo da kazem svoje misljenje.
pozdrav
Sačuvana

S tačke svake pogledaj čovjeka!
Kako hoćeš sudi o čovjeku!
Tajna čovjeku čovjek je najviša!
S4NJ4
English Moderator
TBinfo ovisnik

Van mreže Van mreže

together forever

Pogledaj profil
« Odgovor #7 poslato: Februar 07, 2008, 03:03:30 pm »

Evo da se malo uporedimo :13:

Cijene su u evrima po kvadratnom metru-sve se odnosi na NOVOGRADNJU

Grad          centar                periferija
Beograd         2000-4000                 1300-1600
Leskovac         650-750                   400-500
Nis              900-1200                  550-750
Novi Sad        1750-1800                 1300-1600
Uzice            oko 800                   500-600
Cacak             750-900                  700-850
Sabac             800-900                  750-800
Sačuvana

plavusa
TBinfo ovisnik

Van mreže Van mreže

Pogledaj profil
« Odgovor #8 poslato: Jul 14, 2008, 10:29:22 pm »

cene rastu i ako se nesto zida, to su zgrade...da li ce biti novih skola,sportskih objekata,hotela...,hm,sve ce to stati u Bregove!
Sačuvana

Stranice: [1]   Idi gore
Štampaj
Prebaci se na:  

Theme orange-lt created by panic